Strona główna  »  Konspekty  »  Czytamy różne listy

Czytamy różne listy

Opracowała: Ewa Mieleszkiewicz

Cele:

  • uczeń czyta cicho ze zrozumieniem treść listu
  • odpowiada na pytania dotyczące treści listu
  • wskazuje i zaznacza w liście poszczególne jego części
  • wie, jakie wyrazy w listach pisane są wielką literą
  • słucha uważnie treści wiersza czytanego przez nauczyciela
  • wyszukuje i odczytuje fragmenty wiersza zgodnie z poleceniem nauczyciela
  • opowiada o zmianach przyrodniczych w czasie późnej, słotnej, listopadowej jesieni
  • ma świadomość konieczności dokarmiania ptaków w okresie późnej jesieni i zimy
  • samodzielnie uzupełnia tekst z lukami wyrazami z wiersza
  • rozwija zdania
  • bawi się przy piosence „Chodzi listonosz”
  • mierzy miarką centymetrową długość różnych przedmiotów i zapisuje wyniki swoich pomiarów
  • posługuje się jednostką miary: metr, centymetr
  • rozwiązuje zadania tekstowe związane z mierzeniem długości
  • współpracuje z grupą w czasie zabaw

Metody (wg W.Okonia):

  • podające – rozmowa połączona z pokazem, praca z tekstem, wyjaśnienie
  • praktyczne – ćwiczenia, praktyczne działanie
  • waloryzacyjne – odbiór muzyki

Formy (wg W. Zaczyńskiego):

indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita

Środki dydaktyczne:

  • egzemplarze listów dla każdego ucznia,
  • plansza z budową listu,
  • koperty z listami – poleceniami do wykonania przez poszczególne grupy,
  • miarki centymetrowe (do 100cm),
  • koperty z rozsypaną literową do zabawy „Idzie listonosz”,
  • metrówki i taśmy miernicze,
  • „Już w szkole 2. Kształcenie zintegrowane” część pierwsza – ćw. 3, 4 s. 103-104,
  • „Już w szkole 2. Podręcznik”,
  • „Już w szkole 2. Matematyka” część druga – ćw. 5, 6, 7, 8 s. 7–8

Przebieg zajęć

  1. Powitanie.
  2. Wysłuchanie piosenki „Chodzi listonosz”. Sprawdzenie rozumienia treści.
  3. Zabawa „Idzie listonosz” przy piosence „Chodzi listonosz”. Układanie hasła z rozsypanki literowej na tablicy: LISTY.
  4. Ciche czytanie ze zrozumieniem listów do dzieci. Analiza treści listów.
  5. Zapoznanie z budową listu – plansza na tablicy:
    • zaznaczanie poszczególnych elementów listu na podanym wzorze
    • analiza pisowni zwrotów grzecznościowych
    • wklejenia listów do zeszytów
  6. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „List od Listopada”:
    • sprawdzenie rozumienia treści wiersza
    • wyszukiwanie i odczytywanie fragmentów wiersza dotyczących prac listopada
    • wyjaśnienie pochodzenia nazwy miesiąca
  7. Samodzielne uzupełnianie tekstu z lukami wyrazami z wiersza – ćw. 3 s. 103.
    Sprawdzenie poprawności wykonania.
  8. Rozwijanie zdań – ćw.5 s.104. Odczytanie zdań.
  9. Podział klasy na grupy (za pomocą kolorowych karteczek).
  10. Czytanie listów do grup (oznaczonych kolorowymi znakami na kopertach), wykonywanie poleceń w nich zawartych:
    • mierzenie miarką centymetrową długości różnych szkolnych przedmiotów
    • zapisywanie wyników pomiarów
    • układanie na tablicy hasła: MIARY DŁUGOŚCI z rozsypanki sylabowej przez przedstawicieli każdej z grup
    • rozmowa na temat miar długości: kroki, skoki, stopy, centymetry
  11. Mierzenie długości przyborów szkolnych i sali lekcyjnej za pomocą różnych miarek.
  12. Wprowadzenie pojęcia „metr”:
    • wskazywanie na miarkach centymetrowych 100cm (miarki wykonane w domu przez dzieci według podanego wzoru w ćwiczeniach)
    • oglądanie metrówek i taśm mierniczych zgromadzonych na wystawce przygotowanej przez nauczyciela
    • wyjaśnienie, że 100cm to metr, wprowadzenie skrótu 1 metr = 1m
    • mierzenie długości i szerokości sali z wykorzystaniem miarki cm
  13. Rozwiązywanie zadań tekstowych – ćw.6, 7, 8 s.8.
  14. Podsumowanie dnia. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: Dlaczego ludzie piszą listy?

Literatura

Duraj – Nowakowa K. Integrowanie edukacji wczesnoszkolnej. Modernizacja teorii i praktyki, Kraków 1998.