Strona główna  »  Konspekty  »  Co mówią znaki drogowe?

Co mówią znaki drogowe?

Opracowała: Ewa Mieleszkiewicz

Cele:

  • uczeń rozpoznaje główne grupy znaków drogowych;
  • wie, dlaczego są one na ulicach, jezdniach, drogach i szosach;
  • rozumie dlaczego znaki drogowe obowiązują kierowców i pieszych;
  • układa zdania z rozsypanek wyrazowych;
  • rozpoznaje rodzaje zdań;
  • stosuje ze zrozumieniem przemienność dodawania;
  • tnie i łączy karton za pomocą pinezki.

Metody (wg W. Okonia):

  • podające – rozmowa połączona z pokazem, praca z tekstem, wyjaśnienie;
  • problemowe – metoda zadaniowa;
  • praktyczne – ćwiczenia, praktyczne działanie.

Formy (wg W. Zaczyńskiego):

Indywidualna jednolita i zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

  • ilustracje znaków drogowych;
  • podpisy grup znaków drogowych;
  • rozsypanki wyrazowe (w kopertach);
  • karty pracy „Jestem bezpieczny” nr 2, 5, 8 i 36;
  • ćwiczenia „Już w szkole” cz. IV s. 75-76;
  • karty techniczne – wzory znaków drogowych z podpisami.

Materiały i narzędzia:

nożyce, korek lub kawałek gumki, pinezki.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu – wspólne rozwiązywanie krzyżówki: „Jestem bezpieczny” (karta pracy nr 2 – hasło: znaki drogowe).
  2. Rozmowa na temat znaczenia znaków drogowych oraz miejscach ich występowania.
  3. Wyszukiwanie cech różniących poszczególne rodzaje znaków, określenie rodzajów znaków: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne. Porządkowanie znaków według ich rodzajów na tablicy.
  4. Wklejanie znaków drogowych, omówienie ich znaczenia – „Już w szkole” (ćw. 2 s. 75 wyklejanka).
  5. Zabawa ruchowa „Ruch uliczny” – reagowanie na sygnały wizualne.
  6. Scenki inspirowane – utrwalenie wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę” (wprowadzonego dnia poprzedniego).
  7. Wycinanie i przyklejanie podpisów znaków – „Jestem bezpieczny” (karta pracy nr 5).
  8. Wyróżnianie zbiorów znaków, tworzenie podzbiorów znaków ostrzegawczych i znaków zakazu – „Jestem bezpieczny” (karta pracy nr 8).
  9. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych (indywidualnie):
    • dobieranie znaków kończących zdania
    • rozpoznawanie rodzajów zdań
    • sprawdzenie poprawności wykonania
    • wklejenie zdań do zeszytów
  10. Przemienność dodawania. Obliczenia wewnątrz drugiej dziesiątki – „Już w szkole” (ćw. 1,2 s. 76).
  11. Kolorowanie znaku Uwaga dzieci – „Jestem bezpieczny” (karta pracy nr 36):
    • obliczanie wyników
    • odczytanie hasła: „Jestem bezpieczny”
  12. Wykonanie pomocy do nauki rozpoznawania znaczenia znaków
    • cięcie kartonu po łuku
    • łączenie elementów za pomocą pinezki i korka
    • utrwalenie znajomości wybranych znaków drogowych
  13. Podsumowanie dnia:
    • Jakie rodzaje znaków drogowych wyróżniamy?
    • Jak oznaczone są przejścia dla pieszych?
    • Jakie wyróżniamy rodzaje zdań?

Literatura:

K. Duraj-Nowakowa "Integrowanie edukacji wczesnoszkolnej. Modernizacja teorii i praktyki." - Oficyna Wydawnicza "Impuls" Kraków 1998